ZPAV TRACI PRAWO DO KONTROLOWANIA MUZYKI, MINISTER WYKAZUJE SZEREG NARUSZEŃ PRAWA

 

CZY TO KONIEC PEWNEJ EPOKI I “GOLENIA” NIEŚWIADOMYCH, CIĘŻKO PRACUJĄCYCH LUDZI?


Po przebrnięciu przez niemal 90 stronicowy i pełnej analizie zawartych w nim komentarzy ze strony Ministerstwa, jasnym staje się, że pewna epoka zaczyna się kończyć, a nieetyczne i wątpliwe praktyki w wykonaniu OZZ, które na przestrzeni lat były zgłaszane zarówno do Ministerstwa, jak i do organizacji z 3 sektora, które miały chronić zwykłych przedsiębiorców, w końcu są uwzględniane i piętnowane przez osoby, sprawujące nadzór nad takimi stowarzyszeniami jak ZPAV.


Na początku 2019 roku zakończył się bowiem kilkuletni spór pomiędzy organizacjami zbiorowego zarządzania, które walczyły o wyłączne prawo do pobierania opłat z tytułu zarządu prawami pokrewnymi. Ostatecznie po zapytaniu Ministra wyłoniły się 2 główne stowarzyszenia (STOART i ZPAV), które miały pretendować do roli jedynej organizacji odpowiedzialnej za zarząd prawami pokrewnymi i pobierania z tego tytułu opłat od przedsiębiorców i użytkowników.
 

Do 14 stycznia 2019 roku, podział był jasny jeśli chodzi o pobór należności:
- STOART, SAWP (z tytułu wykorzystania praw pokrewnych do artystycznych

wykonań)

- ZPAV ( z tytułu wykorzystania praw pokrewnych do fonogramów i wideogramów)

- ZAIKS (autorzy i kompozytorzy)

Minister chcąc doprowadzić do jasnego podziału podmiotów, które zarządzają licencją chciał podziału na dwóch płaszczyznach zarządu:
- PRAWAMI AUTORSKIMI (obecnie ZAiKS),
- PRAWAMI POKREWNYMI (przed podziałem m.in. STOART, SAWP, ZPAV, STL, SFP, ZASP)

 ► kliknij w obrazek, a nie przegapisz kolejnego WAŻNEGO wpisu


 

GRA O TRON, CZYLI JAK DALEKO MOŻNA SIĘ POSUNĄĆ BY ZYSKAĆ PRZEWAGĘ?


Od 14 stycznia 2019 Minister przyznał WYŁĄCZNE prawo do zarządu prawami pokrewnymi STOARTOWI, nim jednak do tego doszło minęło prawie 5 lat przepychanek, odwołań i wzajemnie sprzecznych ze sobą argumentów, postępowanie administracyjnie trwa bowiem od października 2014 roku.

Doprowadziło to w efekcie do prostego i przejrzystego podziału. Nim jednak Minister podjął decyzję każde z pretendujących do wyłączności stowarzyszeń zostało szczegółowo prześwietlone przez Ministra, który zażądał odpowiedzi i wyjaśnień. Między STOARTem jak i ZPAVem wywiązała się wieloletnia Gra o Tron na argumenty, która doprowadziła do wyciągania brudów, niepublicznych korespondencji, wykazywania nieścisłości w przedstawianej dokumentacji, a w efekcie niewygodnych pytań ze strony Ministra.

PRZYPADKIEM NA ŚWIATŁO DZIENNE WYCHODZĄ BEZPRAWNE PRAKTYKI ZPAV

Dzięki temu na jaw wyszły wcześniej niepublikowane fakty, na temat działania ZPAV, które Minister w pełni potępił, a które rzucają nowe światło na działanie tejże organizacji, jak wątpliwe praktyki z punktu widzenia etyki i wyjaśnienia poddają w wątpliwość ich cele statutowe.

Minister wykazał szereg naruszeń ze strony ZPAV, które skutkowały werdyktem korzystnym dla STOART, które w pełni przejęły obowiązki inkasowania środków i przekazywania ich na rzecz artystów, a co za tym idzie - ZPAV stracił prawo nadane przez Ministra do kontroli i pobierania opłat od przedsiębiorców i użytkowników.

Poniżej #VIDEO i 14 najistotniejszych faktów, które ustalił Minister, a które mogą mieć znaczenie dla przedsiębiorców wraz ze szczegółowym komentarzem ze strony Ministerstwa:

 


Kontrole MUZYKI u przedsiębiorców NIELEGALNE - Minister odbiera ZPAV licencje

 

 


SPRAWDŹ 14 NAJWAŻNIEJSZYCH DLA FIRM NARUSZEŃ:

Cały tekst i dokładny cytat Ministra znajdziecie w moim gościnnym wpisie na blogu prawniczym Tomasza Palaka, gdzie pokazuje dokładny wyrok Ministra i punktuje 14 najważniejszych dla PRZEDSIEBIORCÓW zapisów: Państwo zabrało się za ZPAV - mnóstwo nieprawidołowości w jego działaniuNAJGORSZY PREZENT DLA ZPAV NA 29 URODZINY?


Powyższe 14 punktów jest bezsprzecznie jednym z najgorszych prezentów urodzinowych, które Ministerstwo mogło zafundować ZPAV na 29 urodziny, a mnie jako równolatkowi ów organizacji jeden z bardziej niespodziewanych, biorąc pod uwagę wielomiesięczny spór, który z nimi toczę.


Kontroler ZPAV słyszy głosy i tak przeprowadza kontrole - poznajcie Pana JackaPrzez ostatnią dekadę można było na forach internetowych wyczytać setki wątpliwych sytuacji związanych z niezapowiedzianymi kontrolami tego typu stowarzyszeń, twierdzącymi, że ich uprawnienia są większe niż chociażby aparatu administracyjnego takiego jak US czy ZUS.

Na moim kanale na YT (www.KoselKwentnie.pl) znajdziecie masę materiałów, z nagrań z kontrolerami oraz interwencji z udziałem Policji, czy dyrekcji OZZ, które jasno wskazywały, że czuli, iż ich niemal 30-letnia pozycja jest niczym niezagrożona, a zwykły, szary, Kowalski (co pokazywałem na nagraniach) nie miał szans przy zderzeniu z tak rozbudowaną strukturą organizacyjną.


Wrócimy z Policją - Kontroler się zdziwił tym co zaraz usłyszy

 

CO CZEKA ZPAV, PO TYM JAK MINISTER ZAKRĘCIŁ KUREK?

Co stanie się ze ZPAV, po tym jak zostanie odcięty od środków i czy STOART na należytym poziomie i godnym organizacji 3 sektora będzie sprawował zarząd nad prawami pokrewnymi? To będziemy bacznie monitorować jako Fundacja ZarabiajNaPasji.com, a efekty będziemy stale publikowali zarówno na moim blogu (zarabiajnapasji.com/blog) jak i na kanale na YT (www.KoselKwentnie.pl), chcąc uzbroić Was w wiedzę, która pozwala uniknąć zbędnych kosztów i masy nieprzyjemnych sytuacji.


ZRÓB TO SAM: SEMINARIUM #KontroleWsporcie - jak zabezpieczyć swoje interesy i spać spokojnie - pełna dokumentacja i proceduryJeśli Ty również miałeś sytuację, w której zawitał do Ciebie ZAiKS, ZPAV, STOART itp. lub posiadasz z nimi umową, lecz uważasz, że nie uzyskujesz korzyści majątkowych z tytułu odtwarzania muzyki, napisz do nas, poinstruujemy jak się bronić. Pamiętajcie, że #RazemMożemyWięcej

Zgłoś się: Kontrole@ZarabiajNaPasji.com


|► kliknij tutaj i sprawdź WSZYSTKIE wpisy


Autor:
Michał Kosel, przedsiębiorca, dziennikarz, założyciel Fundacji ZarabiajNaPasji.com, przedsiębiorca, który od 10 lat udowadnia, że można tworzyć coś na własny rachunek tylko i wyłącznie w oparciu na pasji, zainteresowaniach i predyspozycjach i godnie z tego żyć. Autor dwóch książek (www.PracaPoStudiach.pl i www.PasjaUpada.pl). Jest wykładowcą na uczelni biznesowej ASBIRO w Warszawie, wykładowcą LEM przy Instytucie Misesa oraz doradcą na Uniwersytecie Opolskim w formie eksperta z sektora prywatnego. Dwukrotnie otarł się o bankructwo, zbudował 2 placówki taneczne, nie mając złotówki na koncie. Powołał do życia fundację, która wspiera pasjonatów na rynku pracy i buduje dla nich struktury do rozwoju tak, aby nie zabiła ich papierologia i zawiłe prawo. W wieku 25 lat zarządzał ponad 30 osobami.

Regularnie szkoli oraz pracuje z setkami trenerów sportowych, właścicieli szkół i własnych placówek w branży dance i fitness. Powołał do życia dział prawny mający na celu zabezpieczenie tych, którzy chcą profesjonalizować swoją pasje przed organizacjami, które wykorzystują ich naiwność i niewiedzę. Na przestrzeni 2017-2019 ochroniliśmy ponad 150 placówek i zabezpieczyliśmy drugie tyle indywidualnych osób przed kontrolami i nadużyciami. Organizuje bezpłatne seminaria dla pasjonatów, by profesjonalizować ich pasję. Wraz z fundacją prowadzi lekcje przedsiębiorczości dla dzieciaków, by zaszczepić w nich dryg do działania na własny rachunek.

 

Codziennie jest odpowiedzialny za struktury dziesiątek projektów, organizuje i zarządza nimi. Wielki fan japońskiego systemu zarządzania TQM bazującego na wartościach i relacjach. Najwięcej wiedzy zdobywa na podstawie własnych błędów i dzięki własnemu doświadczeniu, którym dzieli się w przeróżnych publikacjach.
 

Znajdź mnie: www.fb.me/MichalKosel

 


 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii